Skip to main content

Producent wind Komodo: projektowanie, montaż i serwis wind Łódź, ul. Złotno 41 Tel: (+48) 530 070 220

Nowoczesne dźwigi osobowe w Polsce - kierunki rozwoju, standardy

Przemysł związany z produkcją dźwigów osobowych to duża i dynamicznie rozwijająca się branża. Zmieniające się przepisy, ale także rozwój technologii, sprawiają, że windy stają się coraz bardziej nowoczesne i bezpieczne. Stale wzrasta również świadomość administratorów i właścicieli budynków w zakresie nowoczesnych rozwiązań i możliwości jakie ze sobą niosą.

Nowoczesne windy osobowe

Nowoczesne windy osobowe to urządzenia projektowane i konstruowane z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników. Obecnie duży nacisk kładzie się na likwidację barier architektonicznych. Trend ten obserwowany jest również w konstrukcjach wind. Wejście do nowoczesnej windy musi być odpowiednio szerokie, tak aby osoba poruszająca się na wózku nie miała problemu z wygodnym dostaniem się do kabiny.

Windy Łódź

Wejście powinno być również wyraźnie oznaczone, tak aby osoby cierpiące na wady wzroku i niedowidzące nie miały problemu z identyfikacją wejścia. Wewnątrz kładzie się duży nacisk na duże, wyraźnie oznaczone przyciski. Dobrze, jeśli dodatkowo przyciski oznaczone są alfabetem Braille'a. Pomimo dynamicznego rozwoju szklanych, gładkich paneli dotykowych, zazwyczaj unika się ich używania w panelu sterowania windą. Gładki panel mimo dużych zalet estetycznych, stanowiłby poważną przeszkodę dla osób niedowidzących i niewidomych. Oprócz tych elementów, w trakcie jazdy winda powinna komunikować swój stan i mijane przystanki. Nowoczesne windy wyposaża się w syntezatory mowy komunikujące osiągnięcie określonego przystanku, ze szczególnym uwzględnieniem przystanku z wyjściem z budynku.

Windy osobowe często padają ofiarą ataku wandali. Rozwój technologii umożliwił instalowanie wewnątrz kabin nowoczesnych systemów monitoringu wizualnego. Często już sama obecność kamery w kabinie windy sprawi, że wandal nie podejmie swoich działań. Jeśli jednak nie powstrzyma go to, obraz pozwoli na jego późniejszą identyfikację. Same kamery są urządzeniami niewielkimi i wandaloodpornymi, a nagrywany przez nie obraz jest wysokiej jakości.

Najnowszym trendem w projektowaniu dźwigów osobowych jest powrót do świetlików w wejściach do szybu windy oraz stosowanie przeszkleń w drzwiach kabiny. Kiedyś zrezygnowano z nich ze względów bezpieczeństwa. Okazało się jednak, że zamknięte kabiny stanowią duże utrudnienie dla osób cierpiących na klaustrofobię. Dzięki przeszkleniom wrażenie zamknięcia w małej przestrzeni nie jest tak uciążliwe. Dodatkowo w windach instaluje się duże lustra. Zabieg ten powiększa wizualnie niewielką przestrzeń kabiny i również poprawia komfort podróży.

Energooszczędne windy osobowe

Nowoczesne windy osobowe to również konstrukcje energooszczędne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii windy zużywają mniej energii elektrycznej, i to zarówno pasywnej, jak i biernej. Często stosuje się w nich również systemy odzyskiwania energii, na przykład z procesu hamowania kabiny. Dzięki takim technikom eksploatacja dźwigu jest dużo bardziej ekonomiczna. Ilość zużywanej energii elektrycznej ma również pośredni wpływ na ochronę środowiska naturalnego.