Skip to main content

Producent wind Komodo: projektowanie, montaż i serwis wind Łódź, ul. Złotno 41 Tel: (+48) 530 070 220

Rodzaje napędów w windach - jaka jest prędkość windy w bloku?

Urządzenia dźwigowe są niezwykle użyteczne i często spotykane w życiu codziennym. Towarzyszą nam każdego dnia, pod postacią windy w bloku mieszkalnym czy biurowcu. Oczywiście spotykamy je również w różnego typu przestrzeniach przemysłowych, w budynkach użyteczności publicznej czy też na budowach. Tak szeroki zakres zastosowania wiąże się z tym, że urządzenia dźwigowe mają wiele odmian wyróżniających się całkowicie odmienną specyfiką. Najpowszechniejszym rozróżnieniem jest to, które bierze pod uwagę rodzaj napędu, w który wyposażony jest dźwig. Jest to, w końcu jeden z najbardziej istotnych elementów konstrukcyjnych każdej windy, nadający ton funkcjonowaniu całego urządzenia.

Windy osobowe

Nowoczesny napęd elektryczny

Jednym z rodzajów napędów, który spotykany jest w tego rodzaju urządzeniach dźwigowych to napęd elektryczny, czyli taki który wykorzystuje prąd. Są one tak skonstruowane, by w ich wnętrzu, a dokładniej maszynowni, mogły zmieścić się wyciągarka i szafa sterowa. W sytuacji, gdy maszynownia znajduje się nad szybem, konstrukcja szybu ma za zadanie przenieść ciężar całej maszynowni oraz zespołu napędowego, a także ciężar kabiny, jej ładunku i ciężar przeciwwagi. Z uwagi na tak duży udźwig, maszynownie umieszcza się zwykle na piętrze technicznym. Windy z napędem elektrycznym charakteryzują się dużą wydajnością oraz prędkością działania, i z tego powodu świetnie sprawdzają się w budynkach biurowych oraz mieszkalnych. Jednakże posiadają one również pewne wady. Mianowicie, dostęp do zespołu możliwy jest w tym przypadku jedynie z dachu kabiny, co wymaga od operatora wejścia z zewnątrz lub z wnętrza kabiny na dach. Napęd elektryczny uniemożliwia także możliwość wzrokowej kontroli pracy wciągarki, lin i ogranicznika prędkości. Co więcej, niektórzy użytkownicy skarżą się również na spory hałas pracującego zespołu napędowego tego typu windy.

Napęd hydrauliczny

Drugim rodzajem dźwigów, są urządzenia z napędem hydraulicznym wykorzystującym prawidłowości znane jako prawo Pascala. W tego typu windach zespół zasilający składa się ze zbiornika z pompą i zaworów, które umieszczone są wraz z szafą sterową w maszynowni. Z maszynowni doprowadzony zostaje do szybu przewód hydrauliczny połączony z siłownikami i wiązkami przewodów elektrycznych. Rozwiązanie to pozwala na dowolne usytuowanie maszynowni nawet na odległość 20m od szybu. Dźwigi hydrauliczne charakteryzują się zdecydowanie większym udźwigiem niż ich elektryczny odpowiednik. Urządzenia tego typu sprawdzają się najlepiej w przestrzeni przemysłowej i budowlanej, mogą bowiem równocześnie podnieść kilka samochodów czy bardzo ciężkie palety z towarem.

Kwestia doboru odpowiedniego dźwigu nie jest prosta i często staje się sporym problemem dla inwestorów, architektów czy też projektantów. Dlatego warto powierzyć ją profesjonalistom. Przed ostatecznym wyborem warto rozważyć takie kwestie jak prędkość jazdy oraz udźwig, pozwalające nam stwierdzić, które z rozwiązań napędowych będzie najlepsze dla przestrzeni, którą chcemy stworzyć. Powierz montaż windy zaufanej firmie - sprawdź ofertę firmy Komodo!

Prędkość windy w blokach mieszkalnym

Prędkość windy w blokach mieszkalnych jest kluczowym elementem, który wpływa na komfort i wydajność jej użytkowania. Prędkość ta jest zazwyczaj wyznaczana na podstawie liczby pięter budynku, oczekiwanego natężenia ruchu oraz przepisów budowlanych obowiązujących w danym kraju.

Standardowo, windy w blokach mieszkalnych mogą mieć prędkość od 1 do 2,5 m/s. Dla wysokich budynków mieszkalnych, prędkość może być wyższa, aby zapewnić efektywne przemieszczanie się między piętrami. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża prędkość może powodować dyskomfort dla pasażerów, zwłaszcza podczas rozpoczynania lub zatrzymywania ruchu windy.

Ponadto, regulacje budowlane często nakładają ograniczenia na maksymalną prędkość windy w bloku, mając na uwadze bezpieczeństwo pasażerów. Dlatego projektanci systemów wind muszą zawsze znaleźć równowagę między wydajnością i komfortem użytkowania.